
P8091S2
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P8091S2- XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Bun – Skinned & leveled. Useable size: 2″x48x96″. Density 8# per Cubic Feet (+/-10%). Color Light Grey – Consistent with samples provided and approved. Visual defects per attached requirement (Rev. Sept-2011).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Color: | Light Grey |
| Density: | 8# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 2″ |
| Weight: | 42.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 51mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 19.368kg |



