
P15093S1.5
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P15093S1.5 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Size Sheet (36″x70″), 15# per Cubic Foot Density, 1.5″ Thick Sheet, Charcoal Color.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 36"x70" |
| Color: | Charcoal |
| Density: | 15# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 70″ |
| Width: | 36″ |
| Height: | 1.5″ |
| Weight: | 32.8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 914mm |
| Pack height: | 38mm |
| Pack Length: | 1778mm |
| Pack Weight: | 14.878kg |



