
OC2080S2
Solucell Open Cell Bun
Solu-Cell OC2080S2 – Open Cell Foam – Crosslinked and open cell. Full Bun – Skinned & leveled. Minimum Useable Size 2″x48″x96″. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%). Color Black.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Black |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 2″ |
| Thickness: | 2" |
| Weight: | 10.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 51mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 4.853kg |



