
P6091S1.75
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P6091S1.75 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Bun – Skinned & leveled. Size: Minimum Useable 1.75″x48″x96″. Density 6# per Cubic Feet (+/-10%) (ASTM D3575-08). Color Light Grey.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Light Grey |
| Density: | 6# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 1.5″ |
| Weight: | 24 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 44mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 10.886kg |



