
P6080D0.3125
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P6080D0.3125 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Bun – Skinned. Size: .3125″x48″x72 “. Density 6# per Cubic Feet (+/-10%). Color White. Visual defects per attached standards (Rev. Sept-2011).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 3125"x72 " |
| Color: | White |
| Density: | 6# per Cubic Foot |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 72″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 0.3125″ |
| Weight: | 3.8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 8mm |
| Pack Length: | 1829mm |
| Pack Weight: | 1.724kg |



