
P4093S3-LAM-CRC
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4093S3-LAM-CRC- XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Laminated Sheets – Comprising of a 1″ 4# Charcoal Sheet and 1″ 4# Red sheet and a 1″ 4# Charcoal sheet. Size: Minimum Useable 3″x48″x96″. Density 4# per Cubic Feet (+/-10%) (ASTM D3575-08). Color Charcoal/Red/Charcoal
$152.58
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Charcoal/Red |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 9″ |
| Weight: | 96 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 76mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 43.545kg |



