
P4093S2.125
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4093S2.125 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Size Sheet (48″x96″), 4# per Cubic Foot Density, 2.125″ Thick Sheet, Charcoal Color. Thickness tolerance +1mm/-0mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Charcoal |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 2.125″ |
| Weight: | 26.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1.889mm |
| Pack height: | 0.083mm |
| Pack Length: | 3.858mm |
| Pack Weight: | 12.111kg |



