
P4093S10-LAM
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4093S10-LAM – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Laminated Bun – Comprising of a (1)4″ Solid Block and (2) 3″ sheet. Size: Minimum Useable 10″x48″x96″. Density 4# per Cubic Feet (+/-10%) (ASTM D3575-08). Color Charcoal.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Charcoal |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 9″ |
| Weight: | 96 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 229mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 43.545kg |



