
P4040S0.25 – 32″x48″
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4040S0.25 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Split and trimmed sheet. Size: 0.25″x48″x32″. Density 4# per Cubic Feet (+/-10%). Color Yellow. Visual defects per attached standards (Rev. Sept-2011).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x32" |
| Color: | Yellow |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 4″ |
| Weight: | 42.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 19.368kg |



