
P4021S2.5
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4021S2.5 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Bun – Skinned & leveled. Specs per previously agreed specs. Size: Minimum Useable 2.5″x48″x96″. Density 4# per Cubic Feet (+/-10%) (ASTM D3575-08). Color Blue – Consistent with samples provided and approved. Visual defects requirements per attached requirement (Rev.9-2011).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Blue |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 2.5″ |
| Weight: | 26.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 64mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 12.111kg |



