
P4010S0.5- 32X48
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4093S0.5 – XLPE Foam -Crosslinked and closed cell. Full Size Sheet (48″x32″), 4# per Cubic Foot Density, 0.5″ Thick Sheet, Charcoal/Black Color. Thickness tolerance +1mm/-0mm. ** Please watch for holes!**
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x32" |
| Color: | Black/Charcoal |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 0.5″ |
| Weight: | 5.3 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 13mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 2.404kg |



