
P2093D1.5
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P2093D1.5 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Size Sheet (48″x72″), 2# per Cubic Foot Density, 1.5″ Thick Sheet, Charcoal Color. Visual defects per attached standards (Rev. Sept-2011)
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x72" |
| Color: | Charcoal |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 72″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 1.5″ |
| Weight: | 6 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 38mm |
| Pack Length: | 1829mm |
| Pack Weight: | 2.722kg |



