
P2080S6 – SPECIAL
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P2080S6 – 178x153x489mm – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. 178mmx153mmx489mm with hole through the center. Packed 12 per box. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%). Color White. Order in multiples of 12.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 2.4"x0" |
| Color: | White |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 19″ |
| Width: | 7″ |
| Height: | 6″ |
| Weight: | .92361111 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Pack 12 |
| Pack Width: | 178mm |
| Pack height: | 153mm |
| Pack Length: | 489mm |
| Pack Weight: | .41894261kg |



