
P2080 – 2″x18″x20″
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P2080 – 2″x18″x20″ – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell (457mm x 508mm x 51mm). Density 2# per Cubic Feet (+/-10%). Color White.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 2080 – 2"x20" |
| Color: | White |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 20″ |
| Width: | 18″ |
| Height: | 2″ |
| Weight: | 10 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 457mm |
| Pack height: | 50.8mm |
| Pack Length: | 508mm |
| Pack Weight: | 4.54kg |



