
P6091W2
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P6091W2 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Bun – Skinned. Size: 2″x60″x96″. Density 6# per Cubic Feet (+/-10%). Color Light Grey. DO NOT TRIM SIDES.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 60"x96" |
| Color: | Light Grey |
| Density: | 6# per Cubic Foot |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 60″ |
| Height: | 2″ |
| Weight: | 40 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1524mm |
| Pack height: | 51mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 18.144kg |



