
P4093W2
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4093W2 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Size Sheet (60″x96″), 4# per Cubic Foot Density, 2″ Thick Sheet, Charcoal Color. Visual defects per attached standards (Rev. Sept-2011)
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 60"x96" |
| Color: | Charcoal |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 60″ |
| Width: | 96″ |
| Height: | 2″ |
| Weight: | 26.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2438mm |
| Pack height: | 51mm |
| Pack Length: | 1524mm |
| Pack Weight: | 12.111kg |



