
P4003S0.125-H
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P4003S0.125 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Size Sheet (48″x48″), 4# per Cubic Foot Density, 0.125″ Thick Sheet, Skin Color. Visual defects per attached standards (Rev. Sept-2011)
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x48" |
| Density: | 4# per Cubic Foot |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 48″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 0.125″ |
| Weight: | .7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 3mm |
| Pack Length: | 1219mm |
| Pack Weight: | .318kg |



