
P2040-2mmx9″x12″
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P2040-2mmx9″x12″ – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Bun – Skinned. Size: 2mmx9″x12″. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%). Color Yellow. Visual defects per attached standards (Rev. Sept-2011).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 9"x12" |
| Color: | Yellow |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 12″ |
| Width: | 9″ |
| Height: | 0.08″ |
| Weight: | .01 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 229mm |
| Pack height: | 2mm |
| Pack Length: | 305mm |
| Pack Weight: | .00453592kg |



