
HDEVA-3540-BUN
Solucell EVA Bun
Solu-Cell HD EVA Bun. 35 Shore A Durometer (+/- 5A). Color – Yellow. Useable Size 88″x44″x2.0″.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 88"x44" |
| Color: | Yellow |
| Hardness: | 0 35 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 44″ |
| Width: | 88″ |
| Height: | 2″ |
| Thickness: | 2.0" |
| Weight: | 44.81481481 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2235mm |
| Pack height: | 51mm |
| Pack Length: | 1118mm |
| Pack Weight: | 20.37037037kg |



