
HDEVA-2521-BUN-H
Solucell EVA Bun
Solu-Cell HD EVA Bun. 25 Shore A Durometer (+4A/-4A). Color Royal Blue. Minimum useable size 50″x25″x1.1″ (after all trimming and skinning).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 50"x25" |
| Color: | Royal Blue |
| Hardness: | 0 25 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 50″ |
| Width: | 100″ |
| Height: | 2.2″ |
| Thickness: | 1.1" |
| Weight: | 57.29166667 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2540mm |
| Pack height: | 56mm |
| Pack Length: | 1270mm |
| Pack Weight: | 26.04166667kg |



