
HDEVA-2591-BUN
Solucell EVA Bun
Solu-Cell HD EVA Bun. 25 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Light Gray. Useable Size 100″x50″x2.2″.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 100"x50" |
| Color: | Grey |
| Hardness: | 0 25 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 100″ |
| Height: | 2.2″ |
| Thickness: | 2.2" |
| Weight: | 122.2222222 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2540mm |
| Pack height: | 56mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 55.55555556kg |



