
HDEVA-1520-BUN
Solucell EVA Bun
Solu-Cell HD EVA Bun. 15 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Blue. Useable Size 72″x40″x2.25″.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 72"x40" |
| Color: | Blue |
| Hardness: | 0 15 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 40″ |
| Width: | 72″ |
| Height: | 2.35″ |
| Thickness: | 2.25" |
| Weight: | 31.33333333 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1829mm |
| Pack height: | 58mm |
| Pack Length: | 1016mm |
| Pack Weight: | 14.24242424kg |



