
LAM-BK-LY/7#1.9/DXUBL GPT50054
High Density EVA Dual-laminate
Custom Guilford Performance Textiles laminate: Black Deluxe UBL (GPT59958); 7# 0.075″/1.9mm Foam; Black Lycra (GPT59957). AM250450 – 50054 . Approximately 50 Yard Rolls. MADE IN USA. ** Limit splices to no more than 4 per roll and mark spliced areas please **
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sheet size: | Full sheet |
| Size: | 50yd |
| Color: | Black |
| Density: | 7# per Cubic Foot |
| Levelled: | Unlevelled |
| Skinned: | Unskinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 36″ |
| Width: | 58″ |
| Thickness: | 0.11 |
| Weight: | 2.2 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Yard |
| Pack Width: | 1474mm |
| Pack height: | 2.8mm |
| Pack Length: | 915mm |
| Pack Weight: | 1kg |



