
LAM-BK LY/7#3mm/BK DXUBL (USA)
High Density EVA Dual-laminate
Custom Guilford Performance Textiles laminate: Black 15% Lycra; 7# 0.125″/3.1mm Foam; Black Deluxe UBL. Approximate roll length – 50 Yards. FOB LeRoy, NY. AM250411
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sheet size: | Full sheet |
| Size: | 50yd |
| Color: | Black |
| Density: | 7# per Cubic Foot |
| Levelled: | Unlevelled |
| Skinned: | Unskinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 36″ |
| Width: | 58″ |
| Thickness: | 0.125 |
| Weight: | 2.2 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Yard |
| Pack Width: | 1474mm |
| Pack height: | 3mm |
| Pack Length: | 915mm |
| Pack Weight: | 1kg |



