
LAM-BK-DXUBL/7#3mm/BK-DXUBL
High Density EVA Dual-laminate
Custom Guilford Performance Textiles laminate: Black Deluxe UBL (A-1-0345); 7# 0.125″/3.1mm Foam; Black Deluxe UBL (A-1-0345). Approximately 50 Yard Rolls. Please supply +/- 10%. This laminate has style # AM252060/50048 with Darlington UBL.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sheet size: | Full sheet |
| Size: | 50yd |
| Color: | Black |
| Density: | 7# per Cubic Foot |
| Levelled: | Unlevelled |
| Skinned: | Unskinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 1″ |
| Width: | 58″ |
| Thickness: | 0.12 |
| Weight: | 1 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Yard |
| Pack Width: | 1473mm |
| Pack height: | 3mm |
| Pack Length: | 25.4mm |
| Pack Weight: | 2kg |



