
P2093S5LAM
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P2093S5- LAM – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Two Laminated Buns – Skinned & leveled. Specs per previously agreed specs. Size: Minimal Useable 5″x48″x96″. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%) (ASTM D3575-08). Color Charcoal.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Charcoal |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Height: | 5″ |
| Weight: | 26.57 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 127mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 12.078kg |



