
P2091M4
Solucell XLPE Bun
Solu-Cell P2091M4 – XLPE Foam – Crosslinked and closed cell. Full Bun – Skinned & leveled. Useable size: 4″x1m”x2m”. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%). Color Light Grey – Consistent with samples provided and approved. Visual defects per attached requirement (Rev. Sept-2011).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 4"x1" |
| Color: | Light Grey |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 80″ |
| Width: | 40″ |
| Height: | 4″ |
| Weight: | 14.8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1016mm |
| Pack height: | 102mm |
| Pack Length: | 2032mm |
| Pack Weight: | 6.713kg |



