
HDEVA-6510-4.76MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 65 Shore A Durometer (+/-5A). Color-Black. Trimmed Size 37″x37″x4.76″min
$0.00
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 37"x37" |
| Color: | Black |
| Hardness: | 0 65 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 37″ |
| Width: | 37″ |
| Height: | 0.19″ |
| Thickness: | 4.76" |
| Weight: | 4.06421875 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 889mm |
| Pack height: | 5mm |
| Pack Length: | 889mm |
| Pack Weight: | 1.84349711kg |



