
HDEVA-6510-2″x13″6.35MM
Solucell EVA Bun
Solu-Cell HD EVA Bun. 65 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Black. Fabricated part 2″x13″x6.35mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 2"x13" |
| Color: | Black |
| Hardness: | 0 65 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 35″ |
| Width: | 70″ |
| Height: | 0.25″ |
| Thickness: | 6.35mm |
| Weight: | 23 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1778mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 889mm |
| Pack Weight: | 10.433kg |



