
HDEVA-60CORK-6.35MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD Cork EVA Sheet. 60 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Cork. Useable Size 70″x35″x6.35mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 70"x35" |
| Hardness: | 0 60 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 35″ |
| Width: | 70″ |
| Height: | 0.25″ |
| Thickness: | 6.35mm |
| Weight: | 21.3 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1778mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 889mm |
| Pack Weight: | 9.662kg |



