
HDEVA-60CORK-3.2MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD Cork EVA Sheet. 60 Shore A Durometer (+4A/-4A). Color Cork. Minimum useable size 35″x35″x3.2mm (after all trimming and skinning).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 35"x35" |
| Hardness: | 0 60 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 42″ |
| Width: | 84″ |
| Height: | 0.13″ |
| Thickness: | 3.2mm |
| Weight: | 11.9 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2134mm |
| Pack height: | 3mm |
| Pack Length: | 1067mm |
| Pack Weight: | 5.3977448kg |



