
HDEVA-5565-6.35MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 55 Shore A Durometer (+/-5A). Color-Hunter Green. Trimmed Size 74″x37″x6.35″min
$0.00
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 74"x37" |
| Hardness: | 0 55 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 37″ |
| Width: | 74″ |
| Height: | 1.248031496″ |
| Thickness: | 6.35" |
| Weight: | 31.63990959 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1880mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 940mm |
| Pack Weight: | 14.35160987kg |



