
HDEVA-5556-31.75MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 55 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Dark Red. Useable Size 39″x39″x31.75mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 39"x39" |
| Color: | Red |
| Hardness: | 0 55 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 37″ |
| Width: | 37″ |
| Height: | 1.25″ |
| Thickness: | 31.75mm |
| Weight: | 54.5 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 940mm |
| Pack height: | 32mm |
| Pack Length: | 940mm |
| Pack Weight: | 24.721kg |



