
HDEVA-5521-37.5MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 55 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Royal Blue. Trimmed Size 36″x74″x37.5mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 36"x74" |
| Color: | Royal Blue |
| Hardness: | 0 55 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 37″ |
| Width: | 74″ |
| Height: | 1.5″ |
| Thickness: | 37.5mm |
| Weight: | 130.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1880mm |
| Pack height: | 38mm |
| Pack Length: | 940mm |
| Pack Weight: | 59.284kg |



