
HDEVA-5510-9.5mmx3.5″x3.5″
Solucell XLEVA Blocker
Solu-Cell HD EVA Blocker. Black EVA Custom Blockers – 9.5MMx3.5″x3.5″ Per Piece. Tolerances: +/-5A on hardness.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 3.5"x3.5" |
| Color: | Black |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 37″ |
| Width: | 37″ |
| Height: | 0.37″ |
| Weight: | 16.1 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 940mm |
| Pack height: | 9mm |
| Pack Length: | 940mm |
| Pack Weight: | 7.303kg |



