
HDEVA-5510-10mm-BLOCKER
Solu-Cell HD EVA 55A Black EVA Custom Blockers – 10MMx3.375″x4.25″ Per Piece. Tolerances: +/-5A on hardness. 500 Pieces per box.
Solu-Cell HD EVA 55A Black EVA Custom Blockers – 10MMx3.375″x4.25″ Per Piece. Tolerances: +/-5A on hardness. 500 Pieces per box.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 3.375"x4.25" |
| Color: | Black |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 4.25″ |
| Width: | 3.375″ |
| Height: | 0.394″ |
| Weight: | .07 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Box 500 |
| Pack Width: | 454mm |
| Pack height: | 267mm |
| Pack Length: | 454mm |
| Pack Weight: | 15.9kg |



