
HDEVA-45CORK-19.05MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD Cork EVA Sheet. 45 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Cork. Useable Size 84″x42″x19.05mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 84"x42" |
| Hardness: | 0 45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 84″ |
| Width: | 42″ |
| Height: | 0.75″ |
| Thickness: | 19.05mm |
| Weight: | 24 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1067mm |
| Pack height: | 19.05mm |
| Pack Length: | 2134mm |
| Pack Weight: | 11.01kg |



