
HDEVA-4555-44.45MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 45 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Red. Trimmed Size 42″x42″x44.45mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 42"x42" |
| Color: | Red |
| Hardness: | 0 45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 42″ |
| Width: | 42″ |
| Height: | 1.75″ |
| Thickness: | 44.45mm |
| Weight: | 80.4 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1067mm |
| Pack height: | 44mm |
| Pack Length: | 1067mm |
| Pack Weight: | 36.469kg |



