
HDEVA-4521-6.35MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 45 Shore A Durometer (+/-5A). Color-Royal Blue. Trimmed Size 42″x84″x6.35″min
$0.00
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 42"x84" |
| Color: | Royal Blue |
| Hardness: | 0 45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 42″ |
| Width: | 84″ |
| Height: | 0.25″ |
| Thickness: | 6.35" |
| Weight: | 6.63541667 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2134mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 1067mm |
| Pack Weight: | 3.00977192kg |



