
HDEVA-4521-31.75MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 45 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Royal Blue. Trimmed Size 42″x84″x31.75″mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 42"x84" |
| Color: | Royal Blue |
| Hardness: | 0 45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 42″ |
| Width: | 84″ |
| Height: | 1.25″ |
| Thickness: | 31.75" |
| Weight: | 114.8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2134mm |
| Pack height: | 32mm |
| Pack Length: | 1067mm |
| Pack Weight: | 52.072kg |



