
HDEVA-3580-31.75MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 35 Shore A Durometer (+/-5A). Color – White. Trimmed Size 44″x44″x31.75″mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 44"x44" |
| Color: | White |
| Hardness: | 0 35 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 44″ |
| Width: | 44″ |
| Height: | 1.25″ |
| Thickness: | 31.75" |
| Weight: | 49 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1118mm |
| Pack height: | 32mm |
| Pack Length: | 1118mm |
| Pack Weight: | 22.226kg |



