
HDEVA-3510-6.35MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 35 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Black. Trimmed Size 44″x44″x6.35mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 44"x44" |
| Color: | Black |
| Hardness: | 0 35 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 44″ |
| Width: | 44″ |
| Height: | 0.25″ |
| Thickness: | 6.35mm |
| Weight: | 9.8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1118mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 1118mm |
| Pack Weight: | 4.445kg |



