
HDEVA-2521-12.7MM-H
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 45 Shore A Durometer. Color-Blue. Trimmed Size 42″x42″x25.4min
$0.00
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 42"x42" |
| Color: | Blue |
| Hardness: | 0 45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 50″ |
| Width: | 50″ |
| Height: | 0.5″ |
| Weight: | 6.51041667 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1270mm |
| Pack height: | 13mm |
| Pack Length: | 1270mm |
| Pack Weight: | 2.95307292kg |



