
HDEVA-2510-6.35×4.75″x8.5″
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. HDEVA 25A Black EVA Custom Blockers – 6.35MMx4.75″x8.5″ Per Piece. Tolerances: +/- 5A on hardness. 482 pieces per box.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 4.75"x8.5" |
| Color: | Black |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 50″ |
| Width: | 50″ |
| Height: | 0.25″ |
| Weight: | 9 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1270mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 1270mm |
| Pack Weight: | 4.082kg |



