
HDEVA-1520-4.76MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD High Rebound EVA Sheet. 15 Shore A Durometer (+/-5A). Color – Blue. Trimmed Size 72″x40″x4.8mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 72"x40" |
| Color: | Blue |
| Hardness: | 0 15 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 40″ |
| Width: | 72″ |
| Height: | 0.19″ |
| Thickness: | 4.8mm |
| Weight: | 4.8 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1829mm |
| Pack height: | 5mm |
| Pack Length: | 1016mm |
| Pack Weight: | 2.177kg |



