
E2093S5
High Density EVA Dual-laminate
Solu-Cell E2093S5 – XLEVA Foam – Crosslinked and closed cell. Laminated Bun – Skinned. Size: 5″x48″x96″. Density 2# per Cubic Feet (+/-10%). Color Charcoal. Visual defects per attached standards (Rev. Sept-2011).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sheet size: | Full sheet |
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Charcoal |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
| Levelled: | Levelled |
| Skinned: | Skinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Thickness: | 5 |
| Weight: | 26.7 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 127mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 12.111kg |



