
E2010S1.375
Solucell XLEVA Foam
Solu-Cell E2010S1.375 – XL-EVA Foam – Crosslinked and closed cell. Full Size Sheet (48″x96″), 2# per Cubic Foot Density, 1.375″ Thick Sheet, Black Color. Visual defects per attached standards (Rev. Sept-2011)
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sheet size: | Full sheet |
| Size: | 48"x96" |
| Color: | Black |
| Density: | 2# per Cubic Foot |
| Levelled: | Unlevelled |
| Skinned: | Unskinned |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 96″ |
| Width: | 48″ |
| Thickness: | 1.375 |
| Weight: | 7.3 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 1219mm |
| Pack height: | 35mm |
| Pack Length: | 2438mm |
| Pack Weight: | 3.311kg |



