
HDEVA-2521-5MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 25 Shore A Durometer (+/-5A). Color -Royal Blue. Trimmed Size 50″x80″x5mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 50"x80" |
| Color: | Royal Blue |
| Hardness: | 0 25 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 50″ |
| Width: | 100″ |
| Height: | 0.25″ |
| Thickness: | 5mm |
| Weight: | 18.1 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2540mm |
| Pack height: | 6mm |
| Pack Length: | 1270mm |
| Pack Weight: | 8.21kg |



