
HDEVA-4540-4.33MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet.45 Shore A Durometer (+4A/-0A). Color Yellow. Minimum useable size 100″x 50″x4.33mm (after all trimming and skinning).
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 100"x 50" |
| Color: | Yellow |
| Hardness: | 0.45 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 50″ |
| Width: | 100″ |
| Height: | 0.14″ |
| Thickness: | 4.33mm |
| Weight: | 10.1 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2540mm |
| Pack height: | 4mm |
| Pack Length: | 1270mm |
| Pack Weight: | 4.581kg |



