
HDEVA-2510-27.1MM-F
Solucell EVA Sheet
Solu-Cell HD EVA Sheet. 25 Shore A Durometer (+/-5A). Color -Black. Trimmed Size 100″x50″x27.1mm.
Where prices are shown these are the base price and do not include any customer specific discounts
Specification
| Attributes | Value |
|---|---|
| Size: | 100"x50" |
| Color: | Black |
| Hardness: | 0 25 Shore A Durometer (+/-5A) |
Dimensions
| Attributes | Value |
|---|---|
| Length: | 50″ |
| Width: | 100″ |
| Height: | 0.14″ |
| Thickness: | 27.1mm |
| Weight: | 10.1 lbs |
Packaging
| Attributes | Value |
|---|---|
| Sales unit: | Each |
| Pack Width: | 2540mm |
| Pack height: | 4mm |
| Pack Length: | 1270mm |
| Pack Weight: | 4.581kg |



